Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Uwaga !!! Zagrożenie - Salmonella

Treść

Uwaga !!! Zagrożenie - Salmonella

Trwają jeszcze badania mające wykazać przyczynę zakażenia pokarmowego, któremu uległo dziewięciu mieszkańców Rozdziela. Trójka dzieci trafiła do szpitala, dorośli leczeni są przy pomocy kroplówek w domu.
- "Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z zakażeniem bakteriami Salmonella" - mówi Stanisław Weiss, powiatowy inspektor sanitarny. Podejrzenie to wynika nie tylko z objawów i przebiegu choroby. Potwierdza go także fakt spożycia przez wszystkie chore osoby tej samej potrawy - naleśników z serem. Do ich przygotowania użyto "domowych" jaj.

Szef bocheńskiego Sanepidu zwraca więc uwagę, iż okresie panujących upałów szczególnie ważne jest rygorystyczne przestrzeganie zasad dotyczących postępowania z żywnością. Wysoka temperatura sprzyja rozwojowi bakterii chorobotwórczych. Potrawy znacznie szybciej się psują itd.

- "Właśnie otrzymaliśmy drugie zgłoszenie zatrucia. Tym razem trójki dzieci w Muchówce. Przebywają one obecnie w nowohuckim szpitalu. Przyczyną może być także Salmonella" - powiedział nam wczoraj St. Weiss. Wyjaśnia on także, iż bakterie Salmonella występują u zwierząt dzikich i hodowlanych. W sprzyjających warunkach (ciepło, wilgoć, obecność białka) mogą żyć poza organizmem żywym przez kilka miesięcy. U ludzi bakterie te wywołują najczęściej dolegliwości żołądkowo-jelitowe nazywane potocznie zatruciem pokarmowym. Objawy chorobowe, występujące zwykle po 6 - 72 godzinach od zakażenia, to: bóle brzucha, gorączka, biegunka, czasami nudności i wymioty. Po przebycieu choroby pałeczki mogą być wydalane z kałem przez kilka tygodni lub miesięcy. Salmonellą człowiek zakaża się: poprzez żywność zanieczyszczoną odchodami zakażonych zwierząt (najczęściej drobiu, myszy, szczurów), przez produkty żywnościowe pochodzące od zwierząt zakażonych (jaja, mięso, mleko), od zakażonych zwierząt (kurczęta hodowane w domach) i ludzi wydalających pałeczki z kałem, zarówno chorych, jak i zdrowych (nosicieli). Najczęstszym nośnikiem pałeczek są produkty zawierające surowe jaja (majonezy, kremy, lody, zupy dla niemowląt i in.) oraz rozdrobnione przetwory mięsne galaretki, pasztety, pierogi).

Mimo wszędobylstwa pałeczek Salmonella, zdaniem bocheńskiego inspektora sanitarnego, zachorowaniom można zapobiec przez: mycie rąk po wyjściu z ubikacji i przed przygotowaniem posiłków, utrzymywanie w czystości naczyń, sprzętów kuchennych i samej kuchni (ulubionym siedliskiem bakterii są wilgotne gąbki i zmywaki), przechowywanie żywności w niskiej temperaturze, zapobieganie rozmrażaniu i ponownemu zamrażaniu żywności, wydzielenie miejsca w lodówce na surowy drób, mięso i jaja tak, aby nie stykały się z innymi produktami, całkowite rozmrażanie drobiu, mięsa, ryb i ich przetworów przed przystąpieniem do smażenia, pieczenia, gotowania, poddawanie żywności działaniu wysokiej temperatury (gotowanie, pieczenie, duszenie), które jest najłatwiejszym sposobem niszczenia zarazka (smażenie jest mniej skuteczne), mycie jaj przed rozbiciem skorupki, parzenie we wrzątku przez 10 sekund jaj używanych do wyrobu potraw i deserów, nie poddawanych działaniu wysokiej temperatury, unikanie lodów i ciastek pochodzących od nieznanych wytwórców i przygodnych sprzedawców.

W razie wystąpienia objawów chorobowych należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Domowe sposoby leczenia są nieskuteczne

Źrodło: "Dziennik Polski"

Salmonella

Rodzaj bakterii w obrębie rodziny Enterobacteriaceae, pałeczki Gram-ujemne (Grama metoda), urzęsione. Znanych jest ok. 2500 gatunków tych bakterii. Kilkaset gatunków jest chorobotwórczych dla człowieka i zwierząt, wywołują: dur brzuszny, dury rzekome i zatrucia pokarmowe (salmonellozy).

Autor: adax