Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Szopka z Małyszem i... Lepperem

Treść

Od czwartku w wypożyczalni dla dorosłych bocheńskiej biblioteki można oglądać najnowszą rzeźbioną szopkę autorstwa Stanisława Opalińskiego. Ludowy artysta mieszkający obecnie w jednym z bloków na os. Niepodległości po raz piąty ustawił już żłobek i swe figurki wśród książek. Jednak dopiero pierwszy raz są one kolorowe. Zajmująca pół sporego pomieszczenie instalacja złożona z 70 rzeźb robi więc spore wrażenie na czytelnikach.

"Nikt obok tej szopki nie przechodzi obojętnie. Tym bardziej, że poza walorami artystycznymi i religijnymi niesie ona wiele treści związanych z aktualnymi wydarzeniami" - mówi Anna Stolarczyk, kierowniczka wypożyczalni, która artystę zaprosiła. Rzeczywiście poza postaciami świętych, trzech królów i pastuszków, St. Opaliński sportretował, z ich atrybutami, reprezentantów współczesnych zawodów oraz osoby skupiające na sobie uwagę opinii publicznej. Jest więc papież Jan Paweł II, szykujący się do skoku Andrzej Małysz, groźnie wyglądający Andrzej Lepper, Jarosław Kalinowski w bryczce (jedzie chyba do Brukseli), trzymający "Akta rolnicze PSL" itd. Jest co oglądać i nad czym się zastanawiać...

Przy okazji wystawy A. Stolarczyk przypomina także życiorys artystyczny sędziwego już autora (rocznik 1926 r.), który ukończył 7 klas szkoły powszechnej i przyuczał się do zawodu ślusarza, a został najsłynniejszym bocheńskim rzeźbiarzem ludowym. W Bochni mieszka od 1949 r. Pracował parę lat na kolei, a potem w Hucie im. Lenina (teraz T. Sendzimira). Następnie przeszedł na rentę inwalidzką. Rzeźbić zaczął w 1961 r., najpierw w kamieniu, potem w soli i wreszcie w drewnie. Tematy prac są bardzo zróżnicowane. Nawiązuje do świata pracy (postacie górników, rolników, kolejarzy, pastuszków), świata przyrody (figurki zwierząt), patriotyzmu (T. Kościuszko, herb Bochni, orzeł w koronie itp.), a nawet polityki (postać Wałęsy, Piłsudskiego). Dominuje jednak tematyka sakralna, czyli przydrożne świątki (figurki świętych, krzyże, figurki do szopek i kapliczek). Owoce jego pracy prezentowane były na wielu wystawach i konkursach lokalnych oraz ogólnopolskich, m. in.: w Tarnowie, Krakowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Olsztynie i wielokrotnie w Bochni. W 1972 r. zdobył I miejsce na Konkursie Sztuki Ludowej (nagroda Ministra Kultury i Sztuki), a w 1986 r. III nagrodę w konkursie rzeźby "Kapliczki, figurki przydrożne diecezji tarnowskiej". Figurki rzeźbiarza nabyły m. in. Muzeum Etnograficzne w Krakowie i Muzeum w Bochni. Artysta wyrzeźbił również wszystkie postacie do ruchomej szopki, którą oglądać można w bocheńskim kościele św. Pawła Apostoła.

Źródło Dziennik Polski

Autor: adax