- Staz w Niemczech
Treść
„Staż absolwencki przepustką do kariery”
Powiatowy Urząd Pracy w Bochni zakończył realizację projektu „Staż absolwencki przepustką do kariery”, który przeprowadzony był w ramach programu Leonardo da Vinci.
Zamierzeniem projektu było wsparcie procesu wchodzenia na rynek bezrobotnych absolwentów szkół ekonomicznych, hotelarskich i gastronomicznych nie posiadających doświadczenia zawodowego poprzez podniesienie kompetencji i umiejętności poza formalnym systemem kształcenia oraz rozwijanie w młodych ludziach samodzielności, kreatywności i przedsiębiorczości.
Dwudziestu beneficjentów projektu uczestniczyło bezpłatnie:
- w przygotowaniu językowym – 230 godzin kursu języka niemieckiego, zorganizowanym w Polsce,
- w 14 tygodniowym stażu w niemieckich firmach w Lipsku i okolicach, wybranych przez Vitalis GmbH- partnera- Organizację Przyjmującą.
Ogólny koszt realizacji projektu na uczestnika wyniósł:
- koszty ubezpieczenia: 20 Euro,
- koszty podróży: 80 Euro,
- koszty zakwaterowania i wyżywienia: 1509 Euro,
- koszty administracyjne Organizacji Przyjmującej: 50 Euro.
Tym samym łączny koszt programu dla 20 uczestników wyniósł 33 180 Euro, które zostały pozyskane ze środków Wspólnot Europejskich w ramach programu Leonardo da Vinci.
Powiatowy Urząd Pracy w Bochni w ramach obowiązkowego wkładu własnego 15% sfinansował m.in. koszty szkolenia językowego w kwocie 3 924,70 Euro.
Trzy miesięczny pobyt i realizacja stażu w Niemczech pozwoliła beneficjentom na nawiązanie kontaktów międzynarodowych oraz zapoznanie się z kulturą Niemiec zarówno w odniesieniu do miejsca pracy, dyscypliny pracy i jej organizacji, jak i życia codziennego. Beneficjenci poszerzyli swoją wiedzę na temat warunków pracy w krajach Unii Europejskiej oraz poznali perspektywy kariery zawodowej za granicą.
Udział w projekcie uświadomił uczestnikom konieczność zwiększania własnych zdolności do adaptacji w różnych warunkach pracy, wykorzystywania swoich umiejętności oraz ciągłego zdobywania nowych, umożliwił również rozwój zdolności komunikacyjnych, podniósł poziom ich samooceny i umiejętność prezentacji. Zdobyte doświadczenia będą bardzo pomocne w znalezieniu swojego miejsca na polskim lub też na europejskim rynku pracy.
Znaczna cześć uczestników stażu była zadowolona z udziału w projekcie. Jednakże jak w każdym grupowym przedsięwzięciu znalazły się również osoby niezadowolone, czego główną przyczyną był brak wynagrodzenia za wykonywana przez nich pracę w trakcie stażu, pomimo iż wszyscy beneficjenci zostali dokładnie poinformowani o idei nieodpłatnych staży w ramach niniejszego programu..
Do dnia 12.07.2004 spośród grupy beneficjentów 10 osób zostało wykreślonych z ewidencji bezrobotnych, w tym 6 osób zgłosiło podjęcie pracy. Według informacji uzyskanej od zainteresowanych 3 osoby powróciły do Niemiec- celem zatrudnienia.
Bochnia, dnia 21.07.2004r.
Autor: PUP Bochnia