Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Proszówki - Ciepło z bateii popłynie uroczyście

Treść

Proszówki - Ciepło z bateii popłynie uroczyście

16 sierpnia nastąpi uroczyste uruchomienie baterii słonecznych działających przy Krytej Pływalni w Proszówkach - impreza odbędzie się na terenach wokół obiektu.

Na ten dzień zaplanowano dla mieskańców Proszówek szereg atrakcji.
Odbędą się min. zawody pływacie na , pokazy lotnicze, występ Orkiestry Dętej z Baczkowa, zespołu ludowego Siedleczanie, dyskoteke plenerową, i wiele innych atrakcji.

Gwiazdą wieczoru będzie zespół Krywań poprzedzony wstępem grupy Set Up.

Kolektory w Proszówkach działają już od już od 12 czerwca br. kiedy to woda basenowa oraz użytkowa na Krytej Pływalni w Proszówkach ogrzewana przy pomocy specjalnych kolektorów słonecznych i skomplikowanej aparatury.

Zrealizowanie tej nowoczesnej inwestycji było możliwe dzięki inicjatywie wójta Gminy Bochnia Pana Jerzego Lysy, oraz pozyskaniu znacznych funduszy z Uni Europejskiej. (Fundusz Sapard).

Autorami projektu są inż. Tadeusz Chyla oraz Wójt Gminy Bochnia mgr inż. Jerzy Lysy

SAPARD - Special Accession Programme for Agriculture and Rural Development - Specjalny Program Akcesyjny dla Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

SAPARD jest programem pomocy finansowej dla krajów starających się o członkostwo w Unii Europejskiej. Jego założeniem jest przeznaczanie, przez Komisję Europejską, 500 mln euro rocznie na wspieranie działań, mających na celu poprawę sytuacji w rolnictwie w dziesięciu krajach - kandydatach. SAPARD to program wieloletni obejmujący okres 2000-2006. Wysokość środków przyznawanych Polsce zależy od kryteriów przyjętych przez Komisję Europejską (min. od liczby ludności rolniczej, powierzchni użytków rolnych, produktu krajowego brutto w przeliczeniu na mieszkańca, specyfiki sytuacji terytorialnej). W bieżącym roku Polsce przyznano 168,68 mln euro (zeszłorocznej kwoty nie wykorzystaliśmy z powodu braków organizacyjnych w agencjach płatniczych). Program jest programem odnawialnym i w następnych latach na te same cele zostanie przeznaczona kolejna suma pieniędzy. Podstawowe kierunki działań w ramach programu SAPARD to:

- Inwestycje w gospodarstwach rolnych (15% całości środków) - podniesienie jakości produkcji mleka do standardów UE, modernizacja gospodarstw specjalizujących się w produkcji zwierząt rzeźnych, dostosowanie gospodarstw rolnych do standardów w zakresie ochrony środowiska.

- Rozwój i poprawa infrastruktury wiejskiej (45% całości środków) - sieci wodociągowe, uzdatnianie wody (podniesienie jakości do norm istniejących w przetwórstwie), kanalizacja i oczyszczalnie ścieków, gospodarka odpadami stałymi, źródła energii, drogi lokalne, infrastruktura telekomunikacyjna.

- Poprawa przetwórstwa produktów rolnych i rybołówstwa (35% całości środków) - poprawa jakości produktów (mlecznych, mięsnych, rybnych, owocowych i warzywnych), dostosowanie zakładów przetwórczych (mleka, mięsa, ryb, owoców i warzyw), zwiększenie efektywności funkcjonowania grup producentów i ich związków (sektor mleka, mięsa, ryb, owoców i warzyw).

- Zróżnicowanie działalności gospodarczej, które zapewni mieszkańcom alternatywne źródła dochodu (5% całości środków) - granty na inwestycje w zakresie działalności gospodarczej poza tradycyjnym rolnictwem, granty na małą infrastrukturę turystyczną, wspieranie działań promocyjnych i marketingowych w zakresie działalności poza tradycyjnym rolnictwem (beneficjentami będą mogły zostać organizacje pozarządowe oraz samorządy), projekty pilotażowe w zakresie zalesiania i ochrony środowiska w rolnictwie.

Podstawą realizacji programu w każdym kraju jest przygotowany przez władze i zatwierdzony przez Komisję Europejską dokument zwany Programem Operacyjnym. Przygotowanie i negocjacje polskiego Programu Operacyjnego trwało 1,5 roku. Program ten był w dniu 13 września 2000 r. przedmiotem posiedzenia Komitetu STAR w Brukseli (komitet doradczy Komisji Europejskiej ds. struktur rolnych obszarów wiejskich, który wyraża stanowisko krajów członkowskich). Komitet jednogłośnie pozytywnie zaopiniował polski Program Operacyjny, jako jedną z pierwszych propozycji złożonych przez kraje kandydujące do członkostwa. Następnie Komisja Europejska decyzją z dnia 18 października 2000 r. zatwierdziła przedstawiony jej Program Operacyjny SAPARD dla Polski. Rozpoczęcie finansowania w ramach programu SAPARD nastąpi po spełnieniu pozostałych warunków: podpisaniu wieloletniej umowy finansowej, rocznej umowy finansowej oraz wydanie przez Komisję Europejską decyzji zatwierdzającej akredytację Agencji SAPARD. Przewiduje się, że spełnienie tych czterech warunków nastąpi w ciągu 2001 roku.

Każdy rolnik, grupa producentów czy gmina może starać się o pomoc w ramach programu SAPARD. Wkład ze strony Unii Europejskiej i budżetu polskiego rządu może wynieść nie więcej niż 75% wydatków. Pozostałe 25% środków musi stanowić wkład własny jednostek starających się o środki. Zgłoszone projekty dzielone są na dwie grupy: w przypadku projektów zwiększających dochody (modernizacja zakładu, rozpoczęcie działalności agroturystycznej) pomoc wyniesie maksymalnie 50% kosztów. W grupie projektów nie zwiększających dochodów pomoc może przekroczyć 50% wydatków.

Źródło def. Sapard www.sapard.pl

Autor: adax

Tagi: <meta name="keywords" content="Lysy Jerzy Lysy wójt gminy bochnia gmina bochnia proszówki kryta pływalnia w proszówkach powiat bochnia bochnia kąpieliska małopolska basen w proszówkach ">