Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Powiat przyjazny... środowisku?

Treść

Podczas poniedziałkowego spotkania "Bocheńskiej Rady Ekologicznej Środowisko - Rozwój" prowadzący obrady Tadeusz Miśkowicz - wiceprzewodniczący Małopolskiej Rady Ekologicznej, stwierdził, iż ochrona naturalnych zasobów środowiska zyskuje coraz większe zrozumienie ze strony samorządów oraz mieszkańców powiatu.

Jako przykład podał Radę Miejską w Bochni, która nie uległa presji i zdecydowała o konieczności utworzenia ulicy Śródmiejskiej. Poza ułatwieniami komunikacyjnymi przyniesie to również dostrzegalne ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery w centrum mającego uzdrowiskowe ambicje miasta. Mówił jednak także i o tym, że wciąż nie ma znaczących postępów w usuwaniu zanieczyszczenie lokalnego środowiska przez azbestowe pokrycia dachowe. Swoje wystąpienie zakończył hasłem "Bochnia bez kominów i azbestu - wody biotermalne".

Natomiast podczas dyskusji jej uczestnicy zwracali uwagę na konieczność inwentaryzacji ęródeł zanieczyszczenia azbestem, który w powiecie bocheńskim tworzy gigantyczną powierzchnię 32 hektarów azbestowych pokryć dachowych. Zebrani zgodzili się z poglądem wiceprzewodniczącego Forum, Jana Grzywacza, że budzenie świadomości ekologicznej mieszkańców jest ważne także z tego powodu, iż właściwie realizowane zamierzenia ekologiczne przekładają się na tworzenie nowych miejsc pracy. Natomiast na wniosek przewodniczącego Rady Powiatowej SLD Eugeniusza Koniecznego z udziałem władz samorządowych powiatu bocheńskiego zostanie zorganizowane seminarium nt. edukacji ekologicznej. Przeprowadzenie konferencji pod hasłem "Powiat przyjazny środowisku" przewiduje się już na przełomie paędziernika i listopada, a jej tematem wiodącym będzie prezentacja skutków emisji dwutlenku węgla i włókien azbestu w powietrzu oraz sposoby ich usuwania.

Źródło Dziennik Polski

Autor: adax