Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pierwsze nie tylko z nazwy

Treść

Dokładnie za tydzień Bochnia będzie miejscem dwudniowego XVII Zjazdu Najstarszych Szkół w Polsce. Rozpocznie się on o godz. 10 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego. Dwa tygodnie póęniej (18 paędziernika) w tych samych salach odbywać się będzie wspólny zjazd absolwentów różnych roczników z okazji 185-lecia szkoły.
Wyróżnienie bocheńskiego liceum przez organizację w nim zjazdu wynika nie tylko z obchodzonego przez szkołę jubileuszu, lecz także z wysokiego poziomu nauczania (11 miejsce wśród szkół średnich Małopolski) oraz... dbałości o tradycję. Świadczy o tym np. nadanie salom dydaktycznym nazw związanych z wybitnymi nauczycielami i wychowankami. Stowarzyszenie, którego I LO jest członkiem, powstało trzydzieści lat temu, podczas obchodów 200 rocznicy Komisji Edukacji Narodowej. Jest ono organizacją społeczną i charytatywną. Jej członkowie pomagają w promocji dorobku dydaktyczno-wychowawczego wielowiekowych szkół średnich w kraju, stanowiących chlubę kultury polskiej. Siedzibą stowarzyszenia jest szkoła aktualnie urzędującego prezesa (do 2000 r. był nim prof. dr hab. Adam Massalski - rektor Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach). Obecnie funkcję tę pełni długoletni wiceprezes dr Józef Świeboda, b. nauczyciel w I LO w Rzeszowie.

W najbliższym czasie stowarzyszenie planuje wydanie "Albumu najstarszych szkół średnich" w kraju, rekomendującego polską oświatę w obliczu wejścia Polski w skład Unii Europejskiej. Dzieło to ma syntetycznie podawać na 7 - 15 stronach osiągnięcia każdej ze 100 najstarszych szkół i zawierać około 1000 kolorowych zdjęć. W syntezie 185-letnich dziejów I LO w Bochni ujęte zostaną następujące zagadnienia: prezentacja miasta, organizacja szkoły, baza szkolna (budynki, pomoce naukowe, biblioteki), działalność dydaktyczna (zmieniające się programy i przedmioty nauczania, stosowane podręczniki, wyniki nauczania), proces wychowawczy (wychowanie religijno-moralne, obywatelsko-patriotyczne, artystyczne, opieka zdrowotna i wychowanie fizyczne), nauczyciele, ich kwalifikacje i dorobek, skład strukturalny młodzieży, życie szkolne i wybitni wychowankowie, literatura (monografie i rozprawy naukowe o szkole).

Uczestnicy zjazdu najpierw wysłuchają wykładu Eweliny Mroczek - "Kulturotwórcza rola nauczycieli w lokalnym środowisku wczoraj i dziś", oczywiście będzie on oparty głównie na przykładzie liceum w Bochni. Po dyskusji delegaci obejrzą inscenizację w wykonaniu uczniów oraz wysłuchają koncertu chóru "Pueri Cantores Sancti Nicolai". Poza obradami merytorycznymi przewidziana jest także część turystyczna mająca zapoznać uczestników zjazdu ze środowiskiem kulturalno-historycznym w jakim działa szkoła jubilatka.

Źródło Dziennik Polski

Autor: adax