Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Partnerzy Bochni z całego świata

Treść

Partnerzy z całego świata


Dopiero w tym roku zostało przyjęte zaproszenie do odwiedzenia Roselle, złożone przez panią burmistrz Gayle A. Smolinski władzom Bochni podczas oficjalnej wizyty w tym mieście przed dwoma laty.
Zaplanowane na godz. 18 (czasu środkowych stanów USA) w niedzielę podpisanie w Roselle (stan Illinois) umowy partnerskiej pomiędzy tym miastem a Bochnią będzie pierwszym tego typu aktem w bocheńskiej historii, zawieranym poza Europą. Dotychczas zarówno to miasto, jak i powiat bocheński szukały partnerów i przyjaciół na swoim kontynencie...

Anna Kocot, zastępca naczelnika Wydziału Promocji i Rozwoju w Urzędzie Miejskim Bochni, przypomina, że nim doszło do podpisania pierwszej umowy, były także nieudane próby nawiązania bliższych kontaktów np. z miastami włoskimi, francuskimi i ukraińskimi.

Keżmarok (Słowacja)

Pierwszym prawdziwym partnerem Bochni został Keżmarok, który A. Kocot charakteryzuje następująco: "To nieduże, urocze miasteczko na Spiszu, nieopodal granicy polsko - słowackiej. Miasto nastawione w głównej mierze na turystykę, pełne hoteli rozlokowanych u podnóża Tatr Słowackich. Wymarzona baza do wypraw górskich. Bogate w zabytki, zamek, kościoły różnych wyznań itp.

Współpraca z Bochnią trwa już od 1993 roku, a kontakty te ze względu na staż, a przede wszystkim na niedużą odległość, są częste i bardzo zróżnicowane. Współpracują szkoły podstawowe: bocheńska "dwójka" i jej odpowiednik w Keżmarku, zespoły folklorystyczne urozmaicają święta miejskie - słowackie "Dni Bochni", a bocheńskie ekspozycję "ELRO", bocheńscy lekarze uczestniczą w "Dniach Medycyny" itd. Biuro promocji zorganizowało spotkanie przedstawicieli firm turystycznych z dyrektorami szkół i biur turystycznych, co zaowocowało kontaktami szkół średnich oraz zapoczątkowało współpracę pomiędzy biurami turystycznymi, hotelami i Uzdrowiskiem Kopalni Soli. Współpracują sportowcy, uczestnicząc w turniejach i sparingach organizowanych w obu miastach. W szkołach odbywają się wzbudzające zainteresowanie konkursy wiedzy o miastach partnerskich. Władze miast uczestniczą w uroczystościach miejskich organizowanych w obu miastach,

Za wzorcową można uznać współpracę muzeów. Kilkakrotnie muzea wystawiały ekspozycje bocheńskie w Keżmarku, keżmarskie w Bochni, a współpraca ta rozszerzyła się o inne miasta Spiszu, jak np. Stara Lubownia, które to muzeum gościło również w bocheńskim muzeum z ekspozycją. Podczas ostatnich Dni Bochni w bocheńskim muzeum prezentowano dokumenty z Keżmarku, a już za dwa tygodnie Bochnia zrewanżuje się równie ciekawą wystawą. 14 sierpnia, wspólnie z muzeum w Keżmarku oraz tamtejszym Urzędem Miejskim (patronat nad wystawa przyjął primator Keżmarku), muzeum w Bochni pokaże wystawę "Żydzi bocheńscy". Autorką ekspozycji jest oczywiście Iwona Zawidzka.

Bad Salzdetfurth (Niemcy)

Odległy około tysiąca kilometrów od Bochni Bad Salzdetfurth to 13-tysięczna gmina miejska w Dolnej Saksonii, a przede wszystkim miasto o tradycjach górniczych. Kopalnia soli w Bad Salzdetfurth jest znacznie młodsza od bocheńskiej, lecz ma podobną historię. 14 lat temu z powodu nieopłacalności wydobycia została zamknięta, natomiast na bazie kopalni (jej części naziemnej) powstało uzdrowisko z parkiem zdrojowym, tężniami i kompleksem basenów solankowych i termalnych.

Współpraca między Bochnią i Bad Salzdetfurth rozpoczęła się w 1996 roku i zaowocowała podpisaniem umowy o wzajemnej współpracy i partnerstwie w kwietniu 2001 roku w ramach "Dni Partnerstwa" (umowę ratyfikowano w Badzie jesienią 2001 r.). Od tego czasu wzajemne kontakty są częste i różnorodne. Współpracują szkoły (konkursy wiedzy o Badzie i regionie Dolnej Saksonii w gimnazjach i szkołach średnich - nagrodą były wyjazdy dla laureatów do Bad Salzdetfurth, wymiana młodzieży), przedstawiciele kultury (koncerty w Niemczech: Orkiestry Kopalni Soli, kwartetu smyczkowego "Arco", Halio Band, par tanecznych z Klubu "Regis" i innych), muzea (obydwa muzea wystawiły po dwie ekspozycje o swoich miastach), sportowcy (piłka nożna, turnieje w Badzie na Zielone Świątki, w Bochni Międzynarodowy Turniej Juniorów). Odbywają się regularnie wizyty robocze. Warto docenić także to, iż władze Bad Salzdetfurth dofinansowały kwotą blisko 7 tys. euro zakup samochodu specjalistycznego dla bocheńskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz motopompy dla OSP Dołuszyce. Nawiązane zostały już kontakty prywatnych osób, które korespondują i odwiedzają się wzajemnie.

Cavtat (Chorwacja)

Cavtat położony jest na wyspie Rat i oddalony od Dubrownika o około 16 kilometrów na południe nie jest jeszcze oficjalnym partnerem Bochni. Ten usytuowany wśród bujnej zieleni, okolony kilkoma przepięknymi zatoczkami i półwyspami kurort ma status miasta zaprzyjaźnionego.

Jednak nie tylko z tego powodu bochnianie odwiedzają to miasteczko mające subtropikalny klimat, co oznacza że słońce świeci w nim przez ponad 250 dni w roku. -"Cavtat posiada piękną starówkę, warto tu zwiedzić: dwa pałace patrycjuszowskie, klasztor św. Vlaha, kościół św. Nikoli, w którym znajduje się cenny zbiór obrazów oraz stary cmentarz, gdzie w mauzoleum można obejrzeć kolekcję rzeźb autorstwa Ivar Me´trovića. Imponujące wrażenie robi aleja palmowa. Gościnność mieszkańców potęguje atrakcyjność tego uroczego miasteczka. Nie brak tu kafejek, restauracyjek i dyskotek" - zapewnia pani wicenaczelnik, która także nie oparła się urokowi Cavtatu i wybrała się tam przed rokiem na urlop. Tłumaczyła później, że Cavtat jest w Dalmacji jednym z najświetniejszych miejsc turystycznych, wymienianym jednym tchem z Dubrownikiem i Splitem. Obok stromych i wysokich skał są cudowne, piaszczyste plaże, wschodnia część regionu to oaza zieleni, rosną tam najbujniejsze w tej części Europy gaje cyprysowe.

Kontakty Bochni z Cavtatem rozpoczęły się w 2000 roku wizytą władz tego chorwackiego miasteczka w Bochni, dwuosobowa delegacja Cavtatu uczestniczyła również w "Dniach Partnerstwa" w r. 2001. W grudniu 2001 oficjalna delegacja władz Bochni odwiedziła Cavtat, po tej wizycie miało miejsce jeszcze jedno, robocze spotkanie, podczas którego zatwierdzono program współpracy na 2002 rok i lata następne. W styczniu 2002 roku w Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej w Bochni uczestniczyła drużyna juniorów z Cavtatu. Bardzo duży nacisk położono na kontakty młodzieży i sportowców. Do dyspozycji mieszkańców Bochni jest natomiast ponad setka ofert turystycznych z Cavtatu. Są to w przeważającej części propozycje spędzenia wakacji w niedrogich kwaterach prywatnych.

Roselle (USA)

23-tysięczne miasto, które za dwa dni stanie się amerykańskim partnerem Bochni, zostało lokowane w 1833 roku. Położenie pomiędzy Chicago i Elgin zadecydowało, że stało się ich zapleczem handlowym. Znajduje się tam ponad 400 składów, hurtowni i sklepów specjalistycznych, a dogodny dojazd i dużo miejsc parkingowych sprawiają, że wszyscy chętnie przyjeżdżają tam na zakupy. Miasto posiada dobrze rozwiniętą sieć banków i sprzedaży samochodów. Miasto posiada skomputeryzowaną bibliotekę (z pracownią komputerową, działem audio - video, muzycznym i działem dla dzieci) oraz dwie publiczne szkoły średnie, trzy gimnazja (junior Highs) i sześć szkół podstawowych oraz dwie szkoły specjalne, kościoły: osiem różnych wyznań od baptystów poprzez katolicki, luterański, po metodystów. W USA Roselle znane jest z wytwórni win, która sprzedaje rocznie ponad 50 000 butelek. Mniejsze od Bochni miasteczko ma centrum rekreacji "Clauss", zespół basenów odkrytych, dziesięć parków (o łącznej pow. 192 akry) i kompleks leśny.

Saarlouis (Niemcy)

Powiat bocheński z dużym powodzeniem (są konkretne efekty) współpracuje z powiatem Saarlouis znajdującym się w pobliżu Luksemburga i granicy z Francją. - "Cechą charakterystyczną naszej współpracy jest to, że dzięki nowoczesnym środkom przekazu partnerzy pozostają w stałym , codziennym kontakcie. Kontakt taki ułatwia rodzenie się ciekawych wspólnych pomysłów, które niezwłocznie zostają wcielane w życie. Ostatecznym miernikiem skuteczności naszego partnerstwa jest ilość i jakość wspólnych przedsięwzięć, jak i liczba zaangażowanych w nie mieszkańców" - mówi starosta bocheński Ludwik Węgrzyn. Do konkretnych korzyści (poza karetką i rentgenem do Szpitala Powiatowego) zalicza on to, że poprzez kontakty osobiste i wspólne szkolenia z niemieckim partnerem przedstawiciele powiatu bocheńskiego uczą się reguł gry obowiązujących w kraju o długim stażu w Europejskiej Wspólnocie. Ponadto możliwość wyjazdu młodzieży do Saarlouis wyraźnie podniosła poziom nauczania języka niemieckiego w bocheńskim liceum, a młodzi muzycy z powiatowej Szkoły Muzycznej z Bochni z oddaniem ćwiczyli przez miesiąc dzień w dzień, by dobrze wypaść we wspólnym koncertowaniu z młodymi niemieckimi muzykami, uświetniając uroczystość podpisania umowy i inne okazje. (PK)

Tekst pochodzi z Dziennika Polskiego z dnia 1 sierpnia 2003 r.

Autor: adax