Przejdź do treści
Przejdź do stopki

O ekonomiku jeszcze raz.

Treść

Wczoraj na stronach portalu informowałem o uroczystościach w Zespole Szkół Nr 3 w Bochni - popularny ekonomik zwiazanych z nadaniem szkole partona i oddaniem nowoczesnej sali gimnastycznej.

W dzisiejszym wydaniu Dziennika polskiego mozemy znaleść relację z tego doniosłego dla ekonomika wydarzenia.
Warto jeszcze zaznaczyć że ekonomik to niebywała szkoła ponieważ w dobie redukcji zatrudnienia w oświacie w tej szkole zatrudniono 17 nowych nauczycieli.
Zespołem Szkół Nr 3 kieruje Pani mgr Helena Kurtyka długoletni peddagog bocheńskiego ekonomika.

Niewątpliwie wczorajszy dzień przejdzie do historii Zespołu Szkół nr 3 w Bochni nie tylko jako najbardziej podniosły, lecz także najbardziej radosny.
Mająca bowiem obecnie ponad tysiąc uczniów placówka doczekała się, po ponad 60 latach istnienia (!), nie tylko patrona, lecz także prawdziwej sali gimnastycznej... Zaszczyt przecięcia (a właściwie nacięcia) wstęgi przypadł najpierw staroście bocheńskiemu Ludwikowi Węgrzynowi, później dyrektorce szkoły Helenie Kurtyce, a wstęgę podzielił na połowy Leopold Grabowski - przewodniczący Rady Powiatu. On także chwilę później w oficjalnie otwartej i poświęconej sali odczytał wszystkim przybyłym (poza gośćmi oficjalnymi zmieściły się tam tylko delegacje 33 klas) akt nadania placówce imienia ks. prof. Józefa Tischnera.

H. Kurtyka, dziękując za pomoc władz powiatu w rozbudowie szkoły (starostwo sfinansowało niemal całość inwestycji) nie zapomniała przypomnieć dokonań tych, którzy byli przed nią. - "Ponad 60 lat temu powstała Publiczna Szkoła Handlowa, którą kierował Pan Stanisław Marchut. Nad jej rozwojem pracowali moi poprzednicy i dzisiejsza szkoła jest poniekąd realizacją ich marzeń i starań. W pierwszej kolejności wspomnę pierwszego dyrektora śp. Mieczysława Haftka , kolejno śp. panią dyrektor Zofię Heinową , śp. dyrektora Edwarda Kiernickiego , śp. Edwarda Bednarskiego. Na wspomnienie zasługuje śp. Tadeusz Stefanów, który piastował tę funkcje od 1963 do 1980 roku. Gorąco pozdrawiam moją poprzedniczkę, panią dyrektor Aleksandrę Korbut. To ich wysiłek i praca owocuje do dzisiaj tak w sensie duchowym, jak i wymiernym, materialnym" - mówiła wzruszona. Ujawniła także gościom, iż to głównie uczniowie i ich rodzice wybrali patrona szkoły.

Ks. Tischner nie był jednak jedynym kandydatem, w sondażu przegrali z nim: Leopold Okulicki, Władysław Grabski i Hugo Kołłątaj. Za księdzem głosowało 18 klas, za Kołłątajem - 6 klas, a za Okulickim - 2, jedna klasa zgłosiła swoją propozycję i zagłosowała na Marka Kotańskiego. Podobnie rozłożyły się głosy rodziców. Wybór ten zaakceptowali również bracia księdza - Kazimierz i Marian. Nie zabrakło ich więc wczoraj na uroczystości. Wzięli w niej czynny udział, wręczając dyrektor góralski kapelusz i osobiste pamiątki po profesorze. Marian Tischner zwrócił uwagę na to, że bocheński ekonomik jest 13. szkołą w Polsce, która nosi imię jego brata. Wcześniej starosta wyliczył, że 13 miesięcy trwało budowanie przewiązki i sali gimnastycznej. Nikt jednak nie obawiał się tego spotkania dwóch "trzynastek". Wręcz przeciwnie, we wszystkich wystąpieniach pojawiała się nadzieja, że poniesiony trud przyniesie owoce w postaci takiego wychowania i wykształcenia uczniów, że bez trudu odnajdą się oni w samodzielnym życiu.

Nowy patron ZS nr 3 urodził się w 1931r. w Starym Sączu, zmarł 28 kwietnia 2000 r. w Krakowie. Ks. Tischnera wysoko cenili filozofowie i uwielbiali "zwykli" ludzie. Był profesorem filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, wykładowcą innych uczelni, współzałożycielem Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Interesował się przede wszystkim problemami istnienia i teorii wartości. Bestsellerem okazała się jego "Historia filozofii po góralsku" i wywiad rzeka z nim "Tischner czyta Katechizm". Dużą popularnością cieszył się jego program telewizyjny "Siedem grzechów głównych po góralsku". Tę łatwość prostego mówienia o rzeczach najważniejszych uczniowie ekonomika starali się wykorzystać, przytaczając teksty swego patrona w programie artystycznym.

Autor: adax