Koniec jubileuszu
Treść
"Musicie od siebie wymagać nawet gdyby inni od was nie wymagali." - Owo fundamentalne wskazanie było naszym mottem podczas całego roku jubileuszu 750-lecia lokacji naszego miasta. Dzięki temu wskazaniu, jestem o tym głęboko przekonany, jubileusz miasta przeprowadziliśmy w sposób godny i dostojny, tak jak dostojna jest jego rocznica. Słowa te wykute w brązie zostały umieszczone na tablicy upamiętniającej 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II, tablicę tę poświęciliśmy i odsłoniliśmy w kościele św. Pawła Apostoła dziś rano" - powiedział burmistrz Wojciech Cholewa, otwierając w sobotę uroczystość zamykającą trwające niemal pełny rok obchody bocheńskiego jubileuszu.
Burmistrz stwierdził, iż o doniosłości rocznicy i roli Bochni, tak obecnie jak w przeszłości, może świadczyć choćby liczba ważnych osobistości, które odwiedziły ją w roku jubileuszowym. Byli to między innymi: prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski, ambasador Izraela w Polsce Shewach Weiss, wicepremier Jerzy Hausner, rzecznik praw obywatelskich Andrzej Zoll, metropolita katowicki arcybiskup Damian Zimoń, biskup tarnowski Wiktor Skworc. Z wydarzeń artystycznych przypomnienia warte były: koncert "Capelli Cracoviensis" pod dyrekcją profesora Jerzego Katlewicza - honorowego obywatela Bochni, spektakl Polskiej Opery Kameralnej - "Don Pasquale" i Teatru KTO - "Wieża Babel", kończący Dni Bochni występ grupy "Budka Suflera", recital światowej sławy pianisty jazowego Leszka Możdżera. - "Najważniejszy dla mnie i myślę, że dla wszystkich bochnian jest jednak inny efekt roku jubileuszowego. Podczas swojej wizyty w Bochni prezydent Rzeczpospolitej przyjął prośbę władz samorządowych - miejskich i powiatowych oraz bocheńskiej kopalni soli i poparł starania o wpisanie kopalni na listę światowego dziedzictwa UNESCO, starania trwają i jestem przekonany iż w niedługim czasie zostaną zwieńczone sukcesem" - powiedział W. Cholewa.
Uroczystość w Oratorium św. Kingi nie skończyła się jednak na wymienianiu wydarzeń i mniej lub bardziej trwałych pamiątek roku jubileuszowego. Głównym punktem programu było wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Królewsko-Górniczego Miasta Bochni arcybiskupowi Henrykowi Nowackiemu - nuncjuszowi apostolskiemu w Republice Słowacji. Jan Olszewski - przewodniczący Rady Miejskiej, odczytał treść przyjętego przez aklamację aktu, który rozpoczyna się od słów: - "Bochnię nosisz głęboko w Swoim sercu. Urzeczywistniasz bowiem jedną z najpiękniejszych postaw ludzkich, jaką jest poczucie duchowej, serdecznej więzi z rodzinną ziemią. Bochnia jest miejscem młodości Waszej Ekscelencji, w niej spędziłeś młodość, uczęszczając tu do szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego. W siedmioipółwiekowej historii naszego miasta jesteś pierwszym arcybiskupem Kościoła Katolickiego, z niego się wywodzącym. W dalszych kolejach życia nigdy jednak tego miasta nie zapomniałeś." Dziękując za wyróżnienie i dar od miasta, który stanowiła kopia obrazu św. Mikołaja z ołtarza głównego bocheńskiej bazyliki, dyplomata powiedział, że to, kim jest, zawdzięcza Bochni i ludziom, których w niej spotkał na swojej drodze życiowej. Stwierdził też otwarcie, iż kocha to miasto...
Chwilę później arcybiskup Nowacki wziął udział w otwarciu wystawy medali, numizmatów i okazów filatelistycznych, związanych z 25-leciem pontyfikatu Jana Pawła II, które systematycznie przekazuje do bocheńskiego muzeum. W podzięce za kolekcję, która należy do najpełniejszych na świecie (komplet jest tylko w Watykanie), Jan Flasza - dyrektor placówki, wręczył darczyńcy tytuł "Benefactor musei" A.D. 2003. To, że chwilę później nuncjusz dał muzeum kolejne papieskie medale i podpisane przez niego druki, przyjęto jako rzecz naturalną. Zaskakujące dla wszystkich były jednak informacje, które przekazał licznym świadkom kolejnego daru. Stwierdził bowiem, że faktycznym ofiarodawcą jest nie on, lecz sam papież, który wie, gdzie trafiają pokazujące go numizmaty i z tym przeznaczeniem daje je wywodzącemu się z Bochni swemu długoletniemu współpracownikowi.
Muzealny Dzień Świętego Mikołaja - patrona dyskretnej filantropii" wypełniły nie tylko dary, lecz także jeszcze koncert kwartetu "Arco", dokonane osobiście przez arcybiskupa H. Nowackiego symbolicznie "wypalenie" rzeźby ceramicznej "Święty Mikołaj" autorstwa Eugeniusza Molskiego oraz otwarcie bardzo ciekawej wystawy (napiszemy o niej osobno) poświęconej bocheńskiemu kultowi św. Mikołaja. Prezentuje ona wszystkie dostępne wyobrażenia świętego na terenie Bochni i regionu bocheńskiego (z kościołów, kapliczek i figur przydrożnych). Ukazana jest również ikonografia św. Mikołaja w kościele prawosławnym i greko katolickim poprzez ikony, wypożyczone z muzeów w Łańcucie, Nowym Sączu i Cieszynie. Przede wszystkim jednak autorzy wystawy (Jan Flasza, Iwona Zawidzka, Agnieszka Truś-Bakalarz) zwracają uwagę na symbolizowane przez postać św. Mikołaja cechy ludzkiego postępowania - dobroć, szlachetność, dyskrecję działań charytatywnych.
Ostatnim wydarzeniem kończącym obchody 750-lecia miasta Bochni była wczorajsza uroczysta msza święta w bazylice transmitowana na cały świat przez TV Polonia.
Źródło Dziennik Polski
Autor: adax