Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Groźny tlenek

Treść

Wczorajszej nocy stwierdzono zgon 32-letniej mieszkanki Żegociny. Kobieta zmarła podczas kąpieli w wannie. Nasuwa się więc przypuszczenie, że przyczyną śmierci mogło być zatrucie tlenkiem węgla. Czy tak było faktycznie, biegli stwierdzą jednak dopiero po sekcji zwłok i laboratoryjnej analizie składu krwi. Zbadane zostaną wówczas również przyczyny dostania się zabójczego gazu do łazienki.

Podobnych przypadków na terenie powiatu bocheńskiego każdej zimy jest przynajmniej kilka. Nie zawsze kończą się one tragicznie, lecz zatrucie tlenkiem węgla może prowadzić także do uszkodzenia mózgu. By w tym roku ofiar było mniej, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej zwraca się do bochnian z apelem o takie postępowanie, by zminimalizować ryzyko kolejnej tragedii. Kapitan Mirosław Mroczek podkreśla więc, że należy dbać o stan techniczny urządzeń spalinowych, grzewczych, przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) i instalacji gazowych. Trzeba poddawać je co najmniej raz w roku kontroli. Konieczne jest usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych - palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym co najmniej dwa razy w roku, palenisk opalanych paliwem stałym (drewno, węgiel, koks, itp.) co najmniej cztery razy w roku! Co najmniej raz w roku trzeba usuwać zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych i nie wolno ich zatykać.

- "Każde urządzenie grzewcze opalane paliwem ciekłym, gazowym czy stałym zużywa powietrze do spalania paliwa i wydziela spaliny zawierające substancje szkodliwe dla zdrowia człowieka. W czasie pracy urządzenia należy więc zapewnić swobodny dopływ odpowiedniej ilości powietrza i odpływ spalin" - mówi strażak. Każde pomieszczenie, w którym jest zainstalowane urządzenie opalane paliwem, musi zatem mieć stale zapewnione przewietrzanie! Zabronione jest użytkowanie uszkodzonych urządzeń spalinowych, przewodów kominowych i instalacji gazowej. Nie wolno dopuszczać, by spaliny wypływały do wnętrza pomieszczenia. Spaliny te zawierają tlenek węgla, który powoduje zatrucie organizmu...

Objawy zatrucia tlenkiem węgla to: szum w uszach, ociężałość, przyspieszone tętno, zawroty głowy, ogólne osłabienie i utrata przytomności. W przypadku zatrucia należy udzielić choremu pierwszej pomocy i wezwać pogotowie ratunkowe. Postępowanie przy udzielaniu pierwszej pomocy: wynieś chorego na świeże powietrze (przewietrz pomieszczenie), rozepnij odzież, ułatwiaj oddychanie, w przypadku, gdy chory stracił przytomność i nie oddycha, podejmij reanimację, chorego okryj kocem i nie pozwalaj mu zasnąć, nieustannie dozoruj chorego, aż do przybycia pogotowia.

Osoba, która wyczuje zapach spalin w pomieszczeniu, natychmiast powinna wyłączyć urządzenia spalinowe, wyjść z pomieszczenia, pootwierać okna i drzwi, a następnie wezwać specjalistę do naprawy urządzenia lub przewodów kominowych. Wszelkie samowolne przeróbki urządzeń, instalacji, przyłączy, przewodów kominowych, próby dostosowania do innego rodzaju paliwa i przestawianie urządzenia na inne miejsce są niedozwolone.

Źródło Dziennik Polski

Autor: adax