Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dwadzieścia lat śpiewania

Treść

Wtorkowym koncertem w kinie "Regis" Chór Związku Nauczycielstwa Polskiego "Jesienne Słowiki" uczcił jubileusz dwudziestolecia swojej działalności. Koncert rozpoczęto od odśpiewania "Gaude Mater Polonia". Gdy zabrzmiały pierwsze słowa tego hymnu, wszyscy powstali...
Kierująca bocheńskim oddziałem ZNP Zdzisława Gnoińska, witając licznych gości (nie dla wszystkich starczyło miejsc w kinowych fotelach), zwróciła uwagę na to, że chór istnieje tak długo, gdyż jest potrzebny. Nie tylko jego członkom, lecz słuchaczom z różnych grup wiekowych i zawodowych. Powstał on dokładnie 20 lat temu jesienią 1983 roku z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP, Józefa Czerwca. "Słowikami" są zaś miłośnicy śpiewu spośród nauczycieli szkół i przedszkoli, a także inni sympatycy pieśni chóralnej. O tym, że faktycznie są potrzebni, świadczy zaś to, że chór od początku swego istnienia uczestniczy w imprezach kulturalnych na terenie Bochni i okolic. Natomiast o artystycznym poziomie śpiewaków świadczą zaproszenia do udziału w przeglądach chórów w Przemyślu oraz Ogólnopolskich Przeglądach Chórów Nauczycielskich (Krosno, Ostrów Wielkopolski). "Jesienne Slowiki" z Bochni śpiewały także za granicą: w Czechosłowacji i na Ukrainie.

Repertuar zespołu odpowiada jego długiej historii. Wykonuje a'capella utwory muzyki dawnej i współczesnej, pieśni patriotyczne, sakralne, rozrywkowe i ludowe, m.in.: "Ave Verum" - Mozarta, "Zdrowaś bądę Maryja" - H. M. Góreckiego, "Czarna Madonna" - A. Gołaszewskiego, "Chór niewolników" - Mozarta (z opery "Czarodziejski flet"), "Wiosna" - F. Chopina, "Kołysanka" - J. Brahmsa, "To świt to zmrok" - N. Jevisona ("Skrzypek na dachu") oraz kolędy i pastorałki.

Przez 20 lat w chórze śpiewało ponad siedemdziesiąt osób, a kolejno dyrygowali nimi: Aniela Dyląg, Franciszek Połoncarz i Małgorzata Czekotowska (nadal). Kierowniczką zespołu jest od czternastu lat Helena Linca.


Źródło Dziennik Polski

Autor: adax