Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dni Kultury Żydowskiej w Keżmarku

Treść

Dni Kultury Żydowskiej w Keżmarku

Keżmarok stał się pierwszym prawdziwym partnerem Bochni.A. Kocot charakteryzuje go następująco: "To nieduże, urocze miasteczko na Spiszu, nieopodal granicy polsko - słowackiej. Miasto nastawione w głównej mierze na turystykę, pełne hoteli rozlokowanych u podnóża Tatr Słowackich. Wymarzona baza do wypraw górskich. Bogate w zabytki, zamek, kościoły różnych wyznań itp.

14 sierpnia warto wybrać się tam na wycieczkę , gdzie w ramach II Dni Kultury Żydowskiej będzie można skorzystać z ciekawej oferty naukowo-historyczno-kulturalnej.
W ramach imprezy, przygotowywanej przez Muzeum w Keżmarku, przy współpracy z Urzędem Wojewódzkim w Preszowie, Muzeum im. St. Fischera w Bochni, Urzędem Miejskim w Keżmarku, Ewangelickim i Cerkiewnym Zborem w Keżmarku, odbędzie się seminarium nt. „Czas holocaustu na Spiszu i w Polsce”, nastąpi otwarcie wystawy przygotowanej przez bocheńskie muzeum pt. „Żydzi bocheńscy”, wysłuchać będzie można koncertu kwartetu smyczkowego „Arco” z Bochni.




Poniżej program II Dni Kultury Żydowskiej w Keżmarku:

czwartek, 14 sierpnia 2003 roku

godz. 9.00 (audytorium w Liceum przy ul. Hviezdoslavova 18)

Seminarium „Czas holocaustu na Spiszu i w Polsce”:
1. mgr Roman Porubän (proboszcz Zboru Ewangelickiego w Keżmarku) Antysemityzm w starożytności
2. dr Nora Baráthova (Muzeum w Keżmarku) Czas holocaustu w rejonie keżmarku
3. mgr iwona zawidzka (Muzeum im. St. Fischera w Bochni) Żydzi bocheńscy
4. dr Mária Wienbergerová (Państwowe Archiwum w Bytczy) Wspólnota Żydowska w Huncowcach
5. Dyskusja.

godz. 14.00 (sale wystawowe Muzeum w Keżmarku przy ul. dr Aleksandra č. 11)

otwarcie wystawy przygotowanej przez Muzeum im. St. Fischera w Bochni
Żydzi bocheńscy

godz. 18.00 (kościół drewniany w Keżmarku)

Koncert kwartetu smyczkowego Arco z Bochni

Kwartet w składzie:
Justyna Miś – skrzypce,
Jerzy Grzesik – skrzypce,
Jarosław Sroga – altówka
Krzysztof Krawczyk – wiolonczela
wykona m. in. utwory G.F. Haendla, J. Haydna, W.A. Mozarta, W. Donaldsona, C. Portera, J. Kerna.
Biorąc pod uwagę, że następnego dnia, w piątek 15 sierpnia rozpoczyna sie w Polsce tzw. długi weekend (15 sierpnia - rocznica cudu nad Wisłą), warto z pewnością wybrać się do Keżmarku już w czwartek aby skorzystać z oferty naukowo-kulturalnej, jaką proponują nasi słowaccy partnerzy, a od piątku zażywać kąpieli słonecznych na pobliskich basenach w Vrbov lub spacerując po górach czy malowniczym Keżmarku.


Keżmark

Miasto powiatowe, położone w pobliżu Tatr Wysokich na wysokości 630 m n.p.m. jest jednym z centrów regionu spiskiego, regionu o bogatej historii i wielu zabytkach kulturowych i historycznych.
Miasto powstało w 1269 roku po połączeniu się osad słowiańskich z osadą niemiecką. W XV wieku Keżmark uzyskał prawa wolnego miasta królewskiego mającego wiele przywilejów jak m.in.: prawo miecza, prawo korzystania z własnego herbu a także prawo składu, z powodu którego prowadził z pobliską Lewoczą wojnę stuletnią. Prawo składu było dla miasta bardzo korzystne, ponieważ było ono położone przy głównym szlaku handlowym łączących Orient z Europą Północną. W wiekach od XV do XIX w mieście działało 40 cechów rzemieślniczych, które wywierały duży wpływ na dobry wizerunek miasta.

Znaczącym czynnikiem w historii miasta było zbudowanie w roku 1463 zamku miejskiego. Celem budowy było wzmocnienie fortyfikacji miejskich aby lepiej chroniły miasto przed najeźdźcami, jednak właściciele zamku mieli inny, swój własny cel, mianowicie dążyli do podporządkowania sobie wolnego miasta królewskiego i jego mieszkańców. Na porządku dziennym były bójki uliczne, napady i rabunki, które nie były korzystne dla właścicieli zamku - rodziny Thokolich ponieważ zmniejszały ich dochody. Po latach starań dopiero w 1702 roku miasto wykupiło zamek z rąk prywatnego właściciela.

W mieście znajduje się wiele zabytków kulturowo historycznych o dużej wartości, takich jak: Ewangelicki Drewniany Kościół Artykułowy (1717), Nowy Kościół Ewangelicki (1894), Liceum w którym uczyło się wielu sławnych słowackich poetów, pisarzy, uczonych (1774 - 76), Bazylika św. Krzyża (z najstarszym częściami z połowy XIII wieku), pierwotnie gotycki ratusz (1461), Reduta, Kościół Paulinów.

Historię miasta i regionu przypominają muzea funkcjonujące w mieście: ekspozycje w zamku (cechów rzemieślniczych, broni, Związku Strzeleckiego, apteka, Doktora Aleksandra, Tatrzańska) oraz Muzeum Wnętrz z typowymi średniowiecznymi meblami Spiskimi. Życie kulturalne ułatwia mieszkańcom galeria miejska, w której odbywają się wystawy czasowe.

Aktualnie w mieście mieszka ok. 18 000 mieszkańców a jego położenie predystynuje miasto do organizowania z niego wycieczek nie tylko w Tatry Wysokie lecz i do pobliskiej Lewoczy, Parku Narodowego Słowacki Raj oraz w Pieniny. Bardzo chętnie gościmy turystów: krajowych i zagranicznych i życzymy im dobrego samopoczucia w naszym pięknym mieście.

Położenie miasta Kieżmark

Kieżmark znajdoje się na północy Słowacji, 42 km od przejścia granicznego w Lysej Polanie.

Źródło

Autor: adax