Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Czwartkowe Spotkanie Muzealne Leszkiem Sobockim.

Treść

Dzisiaj o godzinie 17.30 Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na specjalne Czwartkowe Spotkanie Muzealne Leszkiem Sobockim. Wybitny artysta (malarz, grafik i rzeębiarz) mówić będzie "o sztuce malowania ludzi i nie tylko".

Leszek Sobocki urodził się 14 listopada 1934 r. w Częstochowie. Studiował na Wydziale Grafiki Propagandowej w Stalinogrodzie (tak się wówczas nazywały Katowice), na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Jest współzałożycielem (obok Bieniasza, Grzywacza i Waltosia,) grupy WPROST, która już w latach 60. proponowała niekonwencjonalny program estetyczny, polemiczny wobec rzeczywistości "realnego socjalizmu". Swe prace prezentował na licznych wystawach krajowych i zagranicznych, m. in. "Romantyzm i Romantyczność w sztuce polskiej XIX i XX wieku", "Polaków portret własny" (słynny portret Jana Pawła II pt. "Polak"), Myśl artysty" w 100. lecie śmierci Norwida, "Polonia", "Obrazy śmierci". Krytycy sztuki zwracają uwagę na to, że jego portrety są niezwykłe nie tylko z uwagi na artystyczną biegłość ręki, lecz także z zawartej w nich psychologicznej głębi wynikającej z analizy wnętrza osoby portretowanej: - "Oryginalność Sobockiego nie ulega wątpliwości. Jest to artysta, który nie naśladuje "nowych" czy "starych" dzikich, nie powiela, jak to czyni wielu, mód przychodzących z Kassel czy z Nowego Jorku. Ryzykuje sporo, bo nie ogranicza się do wypróbowanego liryzmu malarskiego, do sprawdzonych wzorów - jest kimś, kto próbuje myśleć w sztuce."

Lista nagród zdobytych przez dzisiejszego gościa muzeum podczas prestiżowych konkursów liczy kilkadziesiąt pozycji. Równie długie byłoby wyliczanie wystaw indywidualnych. Prace Sobockietgo znajdują się m.in. w zbiorach: Sztokholm Moderna Kunst Museet; Dresden Kupferstich/Kabinet; Graphische Sammlung Albertina w Wiedniu; Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi; Muzeów Narodowych w Poznaniu, Krakówie, Warszawie, i Kielcach i Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Źródło Dziennik Polski

Autor: adax