Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bochnia - Saarlouis - Nie tylko słowa

Treść

Współpraca powiatów bocheńskiego i Saarlouis od dawna polega nie tylko na wymianie delegacji oficjalnych. Kolejnym dowodem na to jest rozpoczęty wczoraj bogaty program pobytu na Bocheńszczyęnie grupy młodzieży niemieckiej oraz jutrzejszy wyjazd do zaprzyjaęnionego powiatu bocheńskich gimnazjalistów. Celem obydwu podróży jest nie tylko poznawanie atrakcji turystycznych, lecz przede wszystkim aktywne spędzanie czasu ze swymi rówieśnikami.
Po raz pierwszy młodzież z Saarlouis odwiedziła powiat bocheński na przełomie czerwca i lipca 2001r. by mieszkając wspólnie z Polakami, wziąć udział w "Meetingu Turystycznym". Tym razem do Polski przybyło 15 dzieci w wielu 13 - 16 lat z lekkim upośledzeniem umysłowym. Wśród opiekunów jest Margit Jungmann, dyrektor Urzędu ds. Edukacji, Kultury i Sportu. Goście nocują w Schronisku Młodzieżowym w Rozdzielu, które stanowi ich bazę wypadową na różne wycieczki. W programie pobytu przewidziano m.in. wyjazd do Centrum Aktywnego Wypoczynku w Borku, zawody sportowe w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Cerekwi, wycieczkę po Kopalni Soli w Bochni oraz podchody "Poszukiwanie skarbu" w gospodarstwie agroturystycznym Dan-Pio w Kolanowie. W ostatnim dniu pobytu goście zwiedzą Kraków. Wizyta będzie także okazją do spotkania przedstawicieli zaprzyjaęnionych powiatów, którego tematem będą problemy osób niepełnosprawnych oraz możliwości dalszej współpracy szkolnictwa gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego obu partnerów.

W tym czasie, gdy ta problematyka będzie omawiana, 18 uczniów Gimnazjum nr 2 będzie już w drodze do powiatu Saarlouis, by spotkać się z uczniami Gesamtschule w Wadgassen. Program tygodniowej wizyty obejmuje m.in. wspólne poznawanie powiatu Saarlouis (Siersburg, Rzymska Kopalnia, zwiedzanie miasta Saarlouis), mecz piłki siatkowej mieszanych drużyn polsko-niemieckich, udział w zajęciach lekcyjnych (język angielski, język niemiecki, wychowanie fizyczne, plastyka), wycieczkę do Luksemburga i Francji, wspólne zwiedzanie Landtag i Saarbrucken, wycieczkę do Trier i wzdłuż zakola rzeki Saary, wspólne grillowanie...

Powiat bocheński z dużym powodzeniem (są konkretne efekty) współpracuje z powiatem Saarlouis znajdującym się w pobliżu Luksemburga i granicy z Francją. - "Cechą charakterystyczną naszej współpracy jest to, że dzięki nowoczesnym środkom przekazu partnerzy pozostają w stałym , codziennym kontakcie. Kontakt taki ułatwia rodzenie się ciekawych wspólnych pomysłów, które niezwłocznie zostają wcielane w życie. Ostatecznym miernikiem skuteczności naszego partnerstwa jest ilość i jakość wspólnych przedsięwzięć, jak i liczba zaangażowanych w nie mieszkańców" - mówi starosta bocheński Ludwik Węgrzyn. Do konkretnych korzyści (poza karetką i rentgenem do Szpitala Powiatowego) zalicza on to, że poprzez kontakty osobiste i wspólne szkolenia z niemieckim partnerem przedstawiciele powiatu bocheńskiego uczą się reguł gry obowiązujących w kraju o długim stażu w Europejskiej Wspólnocie. Ponadto możliwość wyjazdu młodzieży do Saarlouis wyraźnie podniosła poziom nauczania języka niemieckiego w bocheńskim liceum, a młodzi muzycy z powiatowej Szkoły Muzycznej z Bochni z oddaniem ćwiczyli przez miesiąc dzień w dzień, by dobrze wypaść we wspólnym koncertowaniu z młodymi niemieckimi muzykami, uświetniając uroczystość podpisania umowy i inne okazje.

Źródło Dziennik Polski z dnia 10 września i 1 sierpnia 2003 r.

Autor: adax