Przejdź do treści
Przejdź do stopki

BOCHNIA - KIEŻMARK. Przyjaźń zobowiązuje

Treść

Jutro w Muzeum w Kieżmarku zostanie otwarta duża wystawa przygotowana przez Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni pt. "Żydzi bocheńscy". Patronat nad wystawą przyjął primator Kieżmarku, a w jej otwarciu uczestniczyć będą przedstawiciele bocheńskich władz samorządowych, które popierają wszelkie inicjatywy zmierzające do bliższego poznania dziejów zaprzyjaźnionych miast.
Autorką ekspozycji jest Iwona Zawidzka, która wygłosi także referat podczas seminarium naukowego nt. "Holocaust w Polsce i na Spiszu". Seminarium odbędzie się w XVII-wiecznym gimnazjum ewangelickim. Na wystawę obrazującą życie codzienne Żydów w Bochni oraz ich martyrologię podczas drugiej wojny światowej składają się m.in. ilustracje przedstawiające ulicę Bracką - miejsce, w którym dokonywano uboju drobiu, dom na ulicy Niecałej będący podczas okupacji siedzibą Judenratu, dom na rogu ulic św. Leonarda i Więźniów Oświęcimia, w którym był szpital żydowski, kamienicę Weinfeldów, która stała pomiędzy dwiema synagogami: "Chaduszim" i synagogą im. Halberstama, dziś nieistniejącymi, widok na dzielnicę żydowską z budynkiem łaźni, domy przy ul. Kącik i Rzeźnickiej z dawnymi salami modlitewnymi, współczesny dom przy ul. Kowalskiej zbudowany na miejscu domów mleczarza Icchaka Steinberga, rabina Uszera Majera Halberstama, Cziarnej Klapholz oraz synagogi "Bobowa", miejsce na ulicy Brackiej po siedzibie Stowarzyszenia Talmud - Tora, które zajął nowy pawilon handlowy, synagogę budowaną w latach 30. XX w. będącą obecnie obecnie siedzibą banku PKO BP, "Czerwoną kamienicę" na rogu ul. Floris i St. Fischera gdzie mieściły się aż cztery bóżnice...

Nie brakuje oczywiście zdjęć żydowskich mieszkańców Bochni oraz reklam prowadzonych przez nich firm. Na szczególną uwagę zasługują cenne judaica ze zbiorów bocheńskiego muzeum: medal okolicznościowy "Pierwsza Konfirmacja Izraelitek" z 1843 r., serwetka szabatowa do przykrywania chały "Dla uczczenia Świętej Soboty" z końca XIX w., mosiężna chanukija sprzed 1939 r., srebrny jad - wskazówka ułatwiająca czytanie świętych tekstów w synagodze fundowana przez Awigdora i Perlę Buchbinderów z Bochni srebro, sztrajmł - nakrycie głowy chasyda, aksamit, futro tchórza, besamim do palenia kadzideł na zakończenie szabatu, kubek kiduszowy, rimonim - ozdoba zwoju Tory, szep - kubek dwuuchy do rytualnego obmywania dłoni, pieczęć bocheńskiego rabina Szyji Halberstama, Księga Zaślubin Izraelickiego Okręgu Metrykalnego w Bochni z 1896 r., pergaminowa Tora... Są także zdjęcia z egzekucji w Baczkowie, gdzie 25 sierpnia 1942 r. rozstrzelano wielu Żydów i wiele innych materiałów dotyczących bocheńskiego getta i jego likwidacji.

Także jutro, po oficjalnym otwarciu wystawy, we wspaniałym wnętrzu dawnego drewnianego kościoła ewangelickiego z początku XVIII wieku odbędzie się koncert bocheńskiego kwartetu smyczkowego "Arco". Wystąpi on w składzie: Justyna Miś - skrzypce, Jerzy Grzesik - skrzypce, Jarosław Sroga - altówka, Krzysztof Krawczyk - wiolonczela, a w programie ma: G. F. Haendel - "Hornpipe" z Suity "Water Musik",. J. Haydn - Kwartet F-dur op.3 nr 5, W. A. Mozart - Kwartet B-dur KV 159, W. A. Mozart - "Eine kleine Nachtmusik".

Źródło Dziennik Polski

Autor: adax