Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bochnia - Buchen -Jest współpraca

Treść

Od piątku gości w Bochni kilkunastoosobowa grupa młodych Niemców - uczniów Burghard-Gymnasium w Buchen. Zamieszkali oni w domach polskich kolegów i koleżanek - uczniów Zespołu Szkół nr 1. To kolejna taka wymiana i wszystko wskazuje na to, że nie ostatnia. Jan Balicki - wicedyrektor bocheńskiej szkoły, która utrzymuje partnerskie kontakty z dwoma jeszcze innymi (także w Niemczech i na Słowacji), przyznał bowiem publicznie, że właśnie z Buchen współpraca układa się najlepiej i przynosi widoczne efekty.

Program pobytu niemieckich gości rozpoczął się standardowo, od zwiedzania miasta i wizyty w siedzibie władz powiatu, lecz w następnych dniach nie ograniczano się już tylko do pokazywania atrakcji Małopolski (Kraków, Wadowice, Zakopane). Nie ukrywano także bolesnych elementów wspólnej historii (Oświęcim), lecz najbardziej inspirujące były wspólne młodych Niemców i Polaków bezpośrednie rozmowy (także po angielsku) na rzeczywiście interesujące ich tematy. Efektem była wielka debata w szczelnie wypełnionej słuchaczami szkolnej świetlicy. We wtorek zebrali się tam nie tylko bezpośrednio zainteresowani, ale również nauczyciele oraz wielu uczniów. Jak podczas konferencji "na szczycie" wszystkie wystąpienia były tłumaczone na polski lub niemiecki. Już na początku Niemcy zostali zaskoczeni gazetką, jaką o ich szkole przygotowali... Polacy. Sporo czasu zajęły też prezentacje efektów dotychczasowych kontaktów i pracy Szkolnego Klubu Europejskiego.

Najbardziej bezpośrednia jak to tylko jest możliwe wymiana prowadzona pomiędzy obydwoma szkołami wciąż okazuje się korzystna i interesująca dla młodzieży. Nikt nikogo nie zmusza do wyjazdów i mieszkania u obcych rodzin. A chce to robić nie tylko zapatrzona w Zachód polska młodzież, lecz także młodzi mieszkańcy Buchen. Co więcej, uczniowie znajdują za granicami państw i kultur autentyczne przyjaźnie. Już samo ich trwanie dowodzi skuteczności podejmowanych przez dorosłych działań. A to przecież tylko jeden z "ubocznych" efektów poszerzania horyzontów młodych ludzi, którzy wkrótce razem będą budować swą przyszłość w Zjednoczonej Europie

Źródło Dziennik Polski

Autor: adax