Bocheńskie Pole Nadziei.
Treść
W najbliższą sobotę, 4 października br. zapraszamy wszystkich mieszkańców Bochni do udziału w akcji tworzenia bocheńskiego Pola Nadziei.Żonkile będą sadzone na placu gen. Okulickiego od godziny 10.00. podczas kampanii będzie prowadzona kwesta na rzecz hospicjum domowego oraz utworzenia hospicjum stacjonarnego w Bochni.
Pola Nadziei to akcja przeprowadzana w Krakowie corocznie od 6 lat. Pierwsze żonkile zostały posadzone w parkach i na rabatach Krakowa jesienią 1997 roku. Krakowskie Hospicjum św. Łazarza otrzymało wtedy w darze 350 000 cebulek od szkockiej organizacji Marie Curie Cancer Care z Edynburga, która postanowiła przenieść na polski grunt ideę zbierania funduszy - Pól Nadziei (Fields of Hope) aby w ten sposób uczcić 50. lecie swojej działalności.
Do udziału w ostatniej akcji (jesień 2002 – wiosna 2003) Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Św. Łazarza w Krakowie zaprosiło polskie hospicja, do kampanii dołączyły hospicja w Częstochowie, Gdyni, Nowym Sączu, Pszczynie, Rudzie Śląskiej i Tychach. We wszystkich miejscach, akcje Pola Nadziei, prowadzone są w myśl zasad przyjętych przez TPCH „Hospicjum” w Krakowie sześć lat temu od szkockiej organizacji Marie Curie Cancer Care. Jesienią hospicja prowadzą na swoim terenie sadzenie żonkilowych pól nadziei, co jest wstępem do prowadzonej na wiosnę akcji. W trakcie kampanii wszędzie organizowane są kwesty.
Do obecnej kampanii jesień 2003 – wiosna 2004 dołączyło Bocheńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Bł. Edmunda Bojanowskiego. Bocheńskie TPCh Hospicjum powstało 15 lutego 1999 roku przyjmując za patrona błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, który osobiście opiekował się ciężko chorymi, a później założył zgromadzenie sióstr służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej, któremu polecił między innymi kontynuację jego zadania. Od 1913 roku siostry prowadziły w Bochni pracę opiekuńczą nad chorymi.
Chcąc kontynuować tę działalność Towarzystwo Przyjaciół Chorych od 2000 roku prowadzi na terenie Bochni Hospicjum Domowe, pomagające nieodpłatnie w opiece nad ciężko chorym w jego miejscu zamieszkania oraz wypożyczanie sprzętu medycznego. Aby stworzyć system pomocy dla chorych na terenie powiatu bocheńskiego, podjęto decyzję o rozpoczęciu budowy hospicjum stacjonarnego w Bochni.
Dotychczasowa działalność TPCh opiera się na pracy wolontariuszy, składkach członkowskich oraz funduszach uzyskanych w kwestach. Corocznie w okresie przed świętami Bożego Narodzenia oraz w Niedzielę Miłosierdzia Bożego przeprowadzane są kwesty przed bocheńskimi kościołami. Do przeprowadzanych w Bochni akcji od tego roku dołączy kampania Pola Nadziei. Wierzymy, że wyrazicie Państwo solidarność i współczucie z osobami dotkniętymi ciężkim cierpieniem i dzięki swojej ofiarności pomożecie im żyć godnie do końca. Mamy do zasadzenia niemal 2 000 cebulek.
Dar finansowy na cele TPCh im. Edmunda Bojanowskiego można odliczyć od podatku dochodowego - podstawa prawna:
Osoby fizyczne – art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. O podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. nr 90 z 1993 r. z późn. zm.)
Osoby prawne – art. 18 ust. 1 pkt 1 lit. B, ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 106 z 1993 r. poz. 482 z późn. zm).
Wpłat z dopiskiem: na budowę Hospicjum można dokonywać na konto BPH PBK S.A. Oddział w Bochni 50 1060 0076 0000 3200 0051 3226
Źródło www.bochnia.pl
Autor: adax