Będzie lepsza woda?
Treść
Złożone przez bocheńskie władze samorządowe projekty do Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Województwa Małopolskiego znalazły się na liście najlepszych, mających szansę na realizację już w 2004 roku. Program, po akcesji Polski do Unii Europejskiej, będzie finansowany ze środków funduszy strukturalnych.
W wyniku naboru projektów trwającego w Małopolsce od 16 maja do 30 września. do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło 2095 wniosków złożonych przez samorządy, organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe, przedsiębiorstwa i osoby fizyczne. O zakwalifikowaniu decydował przede wszystkim stopień przygotowania inwestycji, dlatego tez w gronie 271 wybranych projektów uwzględniono te najbardziej zaawansowane. Wśród nich znalazł się miedzy innymi wniosek złożony przez nasze miasto. - Rozbudowa i modernizacja Zakłady Uzdatniania Wody dla miasta Bochni i subregionu bocheńskiego - poinformował nas Robert Hołda, pełniący obowiązki naczelnika Wydziału Promocji i Rozwoju w Urzędzie Miejskim. Mający olbrzymie znaczenie nie tylko dla mieszkańców Bochni projekt ma na celu zwiększenie wydajności bocheńskich wodociągów do 315 litrów na sekundę oraz dostosowanie produkcji wody pitnej do parametrów fizyko - chemicznych i bakteriologicznych określonych w unijnej dyrektywie.
Oprócz projektu, którego autorem jest miasto Bochnia (w sumie, w trakcie trwania naboru Miasto złożyło 7 wniosków), na liście najlepszych projektów, - możliwych do realizacji w roku 2004 - znaleźć można inne bocheńskie pomysły na rozwój tego miasta i regionu. Są to: "Kanalizacja sanitarna sołectwa Proszówki w Gminie Bochni" - wnioskodawca gmina Bochnia. "Wdrożenie zintegrowanego pakietu informatycznego w Szpitalu" - wnioskodawca starosta Powiatu Bocheńskiego. "Budowa bazy turystyczno-sportowo-rekreacyjnej na terenie szybu Campi Kopalni Soli w Bochni" - wnioskodawca Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia. "Rowerem po Ziemi Bocheńskiej" - wnioskodawca Stowarzyszenie Miłośników Sportu X-Team.
- Znalezienie się na liście 271 projektów nie gwarantuje jeszcze realizacji wniosku - zastrzegał we wtorek w auli Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie marszałek Janusz Sepioł. Według jego szacunków ostatecznie pieniądze dostanie około 70 beneficjentów. Do 30 stycznia wszyscy wnioskodawcy mają czas na weryfikację projektów (m.in. mogą zmienić hierarchię swoich wniosków, połączyć projekty lub podzielić je na mniejsze). Następnie w Urzędzie Marszałkowskim powinna znaleźć się pełna dokumentacja wymagana dla projektów, w tym pozwolenia na budowę. Zadaniem Zarządu Województwa będzie ostateczne rozpatrzenie projektów przed majem 2004 r., kiedy to powołany zostanie Panel Ekspertów oraz nastąpi zatwierdzenie procedur dofinansowania. O ostatecznym przyznaniu funduszy europejskich potencjalni beneficjenci zostaną poinformowani po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.
Źródło Dziennik Polski
Autor: adax