Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Będą nowe ekomuzea

Treść

Trzydzieści sześć osób, przedstawicieli ośmiu gmin, wzięło w poniedziałek udział w pierwszej części dwudniowych warsztatów, mających na celu wypracowanie wspólnej koncepcji ekomuzeów na ziemi bocheńskiej. Ich organizatorem było bocheńskie koło Polskiego Klubu Ekologicznego.

Pierwszego dnia warsztatów przede wszystkim dyskutowano. Osoby zainteresowane problematyką powstających ostatnio na Bocheńszczyźnie ekomuzeów spotkały się w wiśnickim gospodarstwie agroturystycznym - "Chatka u Tadka", na terenie którego utworzono ostatnio "Ekomuzeum Przyrodniczo-Historyczne". Podczas spotkania zinwentaryzowano i skatalogowano zasoby ekomuzealne ziemi bocheńskiej. W tej chwili na terenie powiatu bocheńskiego istnieje już jedenaście ekomuzeów.

Podczas dyskusji pojawiły się kolejne interesujące propozycje. W miejscowości Grabina (gmina Bochnia) miejscowy stolarz zamierza odtworzyć i uruchomić młyn wiatrowy żaglowy. W starym siedleckim spichlerzu powstanie izba regionalna. Będą tam również organizowane warsztaty artystyczne rzeźby w drewnie. W tej samej miejscowości uruchomiona zostanie też być może stara kuźnia. W gminie Żegocina zaczną niebawem funkcjonować dwie izby regionalne, w samej Żegocinie oraz w sąsiednim Bełdnie. Właściciel gospodarstwa agroturystycznego w Sobolowie wyraził chęć utworzenia i otwarcia w swoim gospodarstwie ekologicznym ekspozycji zabytkowych narzędzi rolniczych i przedmiotów codziennego użytku. Sporą kolekcję już zgromadził. O tym, że warte wyeksponowania są również cmentarze z okresu I wojny światowej oraz miejsca ciekawe przyrodniczo przypominała Barbara Urban, prezes bocheńskiego koła PKE. Na spotkaniu obecny był między innymi dyrektor bocheńskiego muzeum, Jan Flasza, który obiecał pomoc w zakresie stworzenia w kierowanej przez siebie placówce, centrum informacyjno-dokumentacyjnego ekomuzeów Bocheńszczyzny.

Wczorajszy, drugi dzień warsztatów ich uczestnicy spędzili na wyjeździe studyjnym. Odwiedzili ekomuzea w: Dębinie (warsztat garncarski Stanisława Wydry), Borównej (ścieżka przyrodniczo-geologiczna przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej), Lipnicy Górnej (Ekomuzeum Historyczno-Rolnicze w gospodarstwie ekologicznym Józefa Wnęka), Kamionnej (szlak łączący najciekawsze obiekty dziedzictwa przyrodniczego tej wsi) oraz Dąbrowicy (ścieżka przyrodniczo-historyczna). Zainteresowanych problematyką ekomuzeów odsyłamy do jutrzejszego wydania "Dziennika Polskiego", bowiem w specjalnym dodatku opublikujemy tekst poświęcony istniejącym już na Bocheńszczyźnie obiektom ekomuzealnym.

Źródło Dziennik Polski

Autor: adax