Przejdź do treści
Przejdź do stopki

10 lat kapeli

Treść

Pięknie dziękujemy / żeście nos słuchali. / Kończymy to granie / i pójdziemy dali" - taką przyśpiewką kończyli w piątek swój jubileuszowy występ w Oratorium Św. Kingi członkowie kapeli ludowej Bochnianie. Grania jednak nie skończyli. Dźwięki ich instrumentów oraz śpiew długo jeszcze tego dnia rozbrzmiewały w Miejskim Domu Kultury będącym głównym opiekunem i mecenasem zespołu rozsławiającego Bochnię w kraju i za jego granicami.

Powód do hucznego świętowania był jak najbardziej uzasadniony. Dziesięciolecie istnienia to okazja do przypomnienia korzeni (kapela powstała z inicjatywy Krzysztofa Pławeckiego debiutującego wówczas roli dyrektora MDK, a założył ją i kieruje do dzisiaj Józef Różyński) oraz drogi do obecnej pozycji lidera wśród podobnych zespołów Małopolski.

"Bochnianie" mając siedzibę w mieście zdecydowali się na prezentację różnorodnego folkloru krakowiaków wschodnich. W repertuarze mają więc polki, oberki, krakowiaki, walczyki i przyśpiewki ludowe. Znaczna część tych utworów to oryginalne melodie "zdobyte" od osób starszych pamiętających czasy, gdy były one w okolicach Bochni grane przy różnych okazjach. Mistrzostwo interpretacji tych utworów docenione zostało już dwa lata po powstaniu kapeli. Zdobyła ona wówczas swój pierwszy znaczący laur - I miejsce w konkursie kapel w Szczurowej. Rok później było już I miejsce w prestiżowym konkursie "O krakowski wianek". Jednocześnie od "Sabałowych Bajań" w Bukowinie Tatrzańskiej, sypią się indywidualne nagrody i wyróżnienia dla Józefa Różyńskiego - wybitnego instrumentalisty (gra na akordeonie i heligonce). Kolejne znaczące sukcesy przynoszą ostatnie lata. Bochnianie zdobyli m.in. pierwsze miejsca podczas: Małopolskiego Festiwalu Muzyki Tradycyjnej "Rozstaje 99" w Krakowie, Konkursu Kapel "Drużbacka" w Nowym Sączu, "Wstążka Krakowska" w Skawinie, "Krakowski Wianek" i "Gliniany Dzban" w Tarnowie Grand Prix na festiwalu "Rozstaje 2001" w Krakowie itd. Z zagranicznych tourne warto wymienić występy we Francji w latach 1996 i 1997, prezentację polskiej kultury ludowej w partnerskim mieście Bochni - Bad Salzdetfurth w Niemczech oraz stały udział w cyklicznych imprezach kulturalnych organizowanych w Kieżmarku na Słowacji.

Obecnie kapelę tworzą: Józef Różyński - heligonka, Roman Raczyński - skrzypce, Tomasz Ferenc - klarnet, Jan Kania - trąbka, Ryszard Sroga - kontrabas. Podczas piątkowego benefisu nie zapomniano jednak o tych, którzy z Bochnian odeszli do innych zespołów (zaproszono ich do wspólnego grania) i o tych muzykach których nie ma już wśród nas (zagrano ku nich pamięci wzruszającą melodię na trąbce). Olbrzymią atrakcję dla znawców folkloru stanowił krótki występ 91-letniego skrzypka ludowego Bolesława Różyńskiego - ojca Józefa oraz gościnny koncert muzyków. Wszyscy jednak czekali na to aż na scenie pojawią się "Mali Bochnianie", których stroje i tańce znacznie podniosły atrakcyjność jubileuszowej imprezy.

Źródło Dziennik Polski

Autor: adax